KONTAKTY

Kontaky

Wieloznaczność tego słowa zrodziła się chyba dopiero wraz z elektryfikacją kraju. Przy lampie naftowej można było pozwolić sobie na kontakt towarzyski, emocjonalny, a po zdmuchnięciu nawet i płciowy. Temu ostatniemu ku pamięci zawdzięczamy nasze istnienie.

Problemy, przynajmniej dla mnie, pojawiły się po trafieniu elektryczności pod strzechy. Na wakacyjnej wsi obowiązywały jeszcze lampy naftowe, ale w marysińskim domu w każdym pomieszczeniu były już kontakty elektryczne…

Nie przypominam sobie celu mojego dziecięcego doświadczenia, ale jego szczegóły tak…Gapiąc się dłuższy czas w zaparkowaną w kontakcie wtyczkę od lampy stojącej, wpadłem na rewelacyjny pomysł, aby pomiędzy wtyczkę a kontakt wcisnąć naprężony sznurek konopny… Udało się. Wyglądało ciekawie, ale mało nowatorsko… Powtórzyłem doświadczenie tym razem z namoczonym w wodzie sznurkiem. Błysnęło! Przeleciało po rękach do głowy, wyskoczyło zostawiając irokeza i zniknęło w ciemnościach. Z kuchni jednocześnie dobiegł głos zniecierpliwionej babki:

– Znowu te dziadowskie korki!

W anińskiej szkole fizyk noszący ksywkę „Żarówa” z lubością  przeprowadzał doświadczenie, w którym jeden z uczniów trzymał dwa przewody wpięte do prądnicy prądu stałego, a drugi miał za zadanie zakręcić  korbką urządzenia. Dawka była niegroźna, ale spektakularna i można powiedzieć, że pouczająca.

W liceum dla pracujących, do którego zapędziło mnie życie, jeden z kolegów znudzony edukacją wypiął koleżance z włosów trzy metalowe spinki, dwie włożył prostopadle w kontakt, a trzecią, kładąc w poprzek wystających, zamknął obwód doprowadzając do spięcia. Nastała ciemność, w której natychmiast pojawiło się światło latarki a za nim milicjant (uczeń) z psem (asystent ucznia) i dyrektorem:

– Ja i dyrektor bardzo dobrze wiemy, że dywersja miała miejsce w tej klasie! Mamy odpowiednie siły by zdemaskować przestępcę!

To było pustosłowie. Kolega wiedział  co robi i nie zostawił żadnych śladów. Nieoficjalnie zostaliśmy uznani za klasę roku i zaczęto odnosić się do nas z wyraźnymi oznakami szacunku.

W tym roku przyszedł czas na remont domu a po nim mozolne montowanie między innymi kontaktów elektrycznych. Z lenistwa nie wyłączałem korków i kilka razy poczułem się o parę lat młodszy pobierając z sieci niezmiernie rześką dawkę energii.

Na kontakty trzeba uważać, bo mogą wstrząsnąć człowiekiem i to nie tylko te elektryczne …

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s