PRZEWIETRZANIE BLOGÓW

Zawiał wiatr i kolejny raz przewiało moje wpisy na onetowskich blogach. Tym razem wygląda na to, że już ostatecznie.

Część blogów wcześniej utraciłem, część przekazałem pod opiekę innym. Ogólnie wydaje mi się,  że do tej pory założyłem około stu. Pierwszy to był meksykański… Szukałem miejsca na prezentacje zdjęć o ceramice, a to był dobry adres na początek. W 2004 roku blogi nie cieszyły się dobrą sławą, ale pomimo to Onet je uruchomił. Wstawiłem na nie wszystkie swoje materiały tworząc rodzaj sieci powiązanej linkami. Z czasem BlogOnet udekorował mnie srebrną gwiazdą świadczącą o tym, że byłem jednym z pierwszych blogujących na tej platformie.

W Poradniku ceramicznym udostępniłem bezpłatnie swoje wieloletnie doświadczenie. Pisałem, rysowałem i publikowałem nawet trzy porady dziennie łącząc się z siecią przez modem telefoniczny. Miesięcznie płaciłem telekomunikacji nawet powyżej 500 złotych… Nie było łatwo. Nie od razu materiały były publikowane. Czasami musiałem je wpisywać kilkakrotnie. Na Garncarzu Nowatorze pisałem codziennie. Teraz, przy przenoszeniu blogów, doliczyłem się na nim około trzech tysięcy wpisów. Ocalały komentarze, które dodają smaczku moim wpisom. Kaktus, towarzysz pierwszych opowiadań, znalazł miejsce w nazwie naszej pierwszej, Nieformalnej, Niezależnej Grupy. To z nią (nim) przełamaliśmy swoją obecnością monopol lokalnych twórców  w Bolesławieckim Święcie Ceramiki! W internecie udało się skupić grono ceramików. Żeby nasze znajomości nie były jedynie wirtualne, to w 2003 roku zapoczątkowałem spotkanie w świecie realnym, na tzw. Czwartkach Ceramicznych. W 2005 r. jako Grupa Ceramików Ckwadrat zorganizowaliśmy 1. Warszawskie Spotkania Ceramiczne, a pod koniec roku powołaliśmy do życia Związek Ceramików Polskich.

Platforma BlogOnet wspierała wszystkie moje działania. Przydzielała mi coraz większą pojemność bloga. Dopiero teraz przy przenoszeniu przekonałem się o bogactwie tych zasobów. Przeciętny blog zajmuje około 0,7 MB a Garncarz zajął 17MB. Otrzymałem również miejsce na bezpłatną stronę, które wykorzystałem dla http://www.zcp.net.pl Stronę przenosiłem chyba trzy lata temu, bo Onet zamknął swoją usługę. Z automatu trafiłem w miejsce tak komercyjne, że właściciel nie miał ochoty na żadną ze mną współpracę. Może kiedyś napiszę szerzej o tym doświadczeniu, bo jest ono bardzo ciekawe pod względem moralnym.

Zdjęcia i rysunki wyleciały z Garncarza albo przypadkowo, albo na skutek szukania miejsca dla nowych wpisów. Dużo ilustracji mam w komputerze i jeśli starczy mi zapału postaram się je przywrócić na właściwe miejsca.

Od pierwszych moich publikacji zadawano mi pytanie dlaczego to wszystko robię, dlaczego tracę czas na coś z czego nie mam złotówki, a nawet je tracę… Nie potrafiłem odpowiedzieć i wtedy i dzisiaj…

W chwili kiedy piszę te słowa, Poradnikowi brakuje 625 wejść do miliona…

Może ten wynik jest jakąś odpowiedzią na dość krępujące mnie pytanie.

3 myśli w temacie “PRZEWIETRZANIE BLOGÓW

 1. Katarzyna 30 stycznia 2018 / 20:39

  Panie Darku, zaczynałam od Pana porad i było to pomocne wsparcie. Tym niemniej za najważniejsze uważam przejęte od Pana przekonanie że wiedzą trzeba się dzielić, że trzeba sobie pomagać. Staram się godnie Pana naśladować w tym względzie 😊
  Pozdrawiam serdecznie 😊

  Polubienie

 2. Wanda Osińska 30 stycznia 2018 / 22:00

  Wiele, wiele lat pracy, ale kiedy czytam komentarze pod poradnikiem myślę, że warto było i jestem z Ciebie dumna!!!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s