OKULARNIK

Zazdrościłem dziadkowi jego pięknego futerału, z którego wyjmował druciane okulary z takimi fajnymi sprężynującymi zausznikami. Zakładał je bardzo spokojnie,  jakby zaplatał na uszach. Kiedy umarł był to pierwszy przedmiot, który sobie przywłaszczyłem z pozostawionej przez niego walizki. Okulary przymierzałem w każdej wolnej chwili mizdrząc się do maminego lusterka, lustra w szafie czy sypialnianego tremo.  Być może to zauroczenie doprowadziło mnie już w siódmej klasie do mojej ułomności. Szkła znacznie mnie spowolniły po tym jak kilka razy przyjąłem cios na nie z piłki nożnej, ręcznej czy koszykowej. Ból wbitych oprawek w twarz pamiętam do dziś. Ulubione skoki w dal też przestały mnie cieszyć, kiedy okulary okazywały się ode mnie lepsze przynajmniej o metr. Przy tych minusach znalazłem też i plusy, szczególnie gdy dostałem mocno przyciemnione szkła optyczne. Były przeznaczone na słońce, ale szybko uznałem, że skoro bożyszcza filmowe używają takich na okrągło to i ja mogę. Nauczyciele narzekali, że nie widzą moich oczu, a ja im okazywałem receptę, na której wyraźnie było napisane, że właśnie takie szkła lekarz mi przepisał. Ciemne szybki stały się moim azylem na nudnych lekcjach. Szybko opanowałem  rysowanie  różności w zeszycie z miną wpatrzonego w nauczyciela.  Zalety zniknęły, kiedy wracając nocą do domu wszedłem z impetem na słup rozbijając sobie nie tylko okulary. Wróciłem do jasnych szkieł i już w ogólniaku znalazłem kolejny sposób na miganie się od dyscypliny. Po wyjęciu jednego szkła z oprawki rozpaczliwie meldowałem:

– Proszę pani! Proszę pani! Nie mogę pisać bo popsuły mi się okulary!

Współczująca  nauczycielka wyznaczała asystenta i we dwóch legalnie opuszczaliśmy szkołę, by tuż za jej progiem włożyć szkło i udać się w tylko nam znanym kierunku.

Mam plusy, czyli soczewki powiększające,  którymi można rozniecać ogień. Raz, kiedy słońce weszło do klasy przez okno, przypaliłem kolegę siedzącego przede mną. Szok był tak duży, że niektórzy dopatrywali się nawet cudu…

W okresie Beatlesów przypomniałem sobie o okularach dziadka i po małej przeróbce miałem pierwsze wśród znajomych tzw. lenonówki, czyli okrągłe ciemne okularki. Widzieć w nich nie widziałem najlepiej,  ale przecież nie to się liczyło. Te ponowne zauroczenie ciemnymi szkłami z powodów praktycznych było okazjonalne. Przede wszystkim chodziłem w szkłach bezbarwnych i w takich trafiłem do Marynarki Wojennej. Jeszcze na unitarce (czas przed przysięgą) przypomniałem sobie szkolne zabawy i postanowiłem je sprawdzić na piekielnie nudnych zajęciach z maską przeciwgazową.

– Obywatelu marynarzu, dlaczego nie wykonujecie rozkazu i nie zakładacie maski?!

– Obywatelu bosmanie, melduję, że nie wiem co mam robić! Z okularami nie mieszczę się w maskę, a bez okularów nie widzę maski! W ogóle nic nie widzę!

Z konsternacji wyrwał bosmana goniec sztabowy, który przybył z natychmiastowym wezwaniem mnie do Kancelarii Jawnej. Bosmanowi wyraźnie ulżyło. Po przysiędze i objęciu funkcji w sztabie, mijaliśmy się czasami, a on mocno mi się przypatrywał. Przypuszczam, że pamiętał dzień ćwiczeń z maską i irytowało go, że chodzę bez okularów. Mnie one po prostu nie pasowały do munduru…

Tuż po wojsku porządkowałem  domowy ogród. Usiłowałem ustawić długą drabinę na wysokiej gruszy. Coś mi przeszkadzało… Spojrzałem w górę i okazało się, że koniec drabiny zawadza o dorodny owoc. Szarpnąłem umiejętnie i w tym momencie gruszka zaczęła się powiększać aż z wielkim bólem wypełniła mój lewy oczodół. Po tym epizodzie wróciłem do szkieł, bo doszedłem do wniosku, że jeśli będę lepiej widział to może i refleks mi wróci.

Decyzja okazała się zbawienna już za moment, kiedy w zaprzyjaźnionym laboratorium postanowiłem sprawdzić rodzaj płynu w słoju zatkanym gumowym korkiem. Na naczyniu był napisan kwas azotowy… Jeszcze ze szkoły pamiętałem, że jeśli kwas, to powinien być zatkany szlifowanym szklanym korkiem. Postanowiłem powąchać zawartość i energicznym ruchem wyciągnąłem korek. Jego koniec najwyraźniej był już rozpuszczony w oparach kwasu. Bryznął w twarz niczym napalm, przyklejając się skutecznie. Okulary ocaliły mi wtedy oczy.

W noszeniu okularów znalazłem sporo plusów, ale uważam jednak, że jest ono mało komfortowe. Kiedy w latach siedemdziesiątych na Placu Zamkowym strzeliłem przypadkowo pestką czereśni dziewczynie boksera za dekolt, straciłem błyskawicznie okulary, zyskałem rozcięty łuk brwiowy i świadomość, że mam ogromną ilość przyjaciół, bo plac wokół mnie zamienił się w jedno pole bitwy…

Zastanawiałem się też czasami dlaczego tak często jestem zaczepiany na ulicy w celach informacyjnych. Wyjaśnienie przyszło kiedy z koleżanką na delegacji błądziliśmy po Legnicy.

– Musimy kogoś spytać o drogę…

– Może tego w okularach, odpowiedziała koleżanka, bo wygląda na inteligentnego…

Od jakiegoś czasu używam dwóch  par okularów, pierwszych do czytania, drugich do chodzenia. Marząc o jakimś lepszym rozwiązaniu trafiłem do optyka na moim osiedlu, gdzie dwie przemiłe, młode panie, postanowiły mnie usatysfakcjonować i umówiły na wizytę z nobliwą okulistką. Określiliśmy moje kalectwo z dokładnością przyrządów, w które wyposażony jest ten salon. Okazało się wtedy, że powinienem mieć trzy pary okularów! Jako ewentualnie inne rozwiązanie zaproponowano mi szkła progresywne, czyli trzy w jednym. Szybko się jednak okazało, że same szkła to koszt nie 2 000,- jak wynikało z pierwszych obliczeń, ale powyżej 5000,- złotych. Po pierwszym dreszczyku nadszedł drugi, wg którego wątpliwe było, czy przy tak dużym kalectwie jak moje, znajdą się w ogóle jakieś szkła… Oczywiście zawsze pozostaje rozwiązanie pierwsze, czyli zakup trzech par okularów. Dyplomatycznie wycofałem się z tych ofert i już następnego dnia odwiedziłem światowej sławy okulistę w samym centrum stolicy, pytając przy okazji, czy kwalifikuję się do operacji wzroku.

– Szczerze? Jeśli, to nie w kraju, bo tu się na razie eksperymentuje…

Z dwoma receptami o lekko różnych wynikach badań trafiłem do optyka prowadzącego swoją firmę już jako trzecie pokolenie. Zostałem bardzo miło przyjęty. Moje oczy sprawdzono na nowoczesnym sprzęcie i zaproponowano mi okulary progresywne ze szkłami najwyższej klasy i do tego trzy razy tańsze…

Powyższy tekst napisałem już w nowych okularach i mogę powiedzieć, że jestem nimi oczarowany.

Może dzięki nim zobaczę coś więcej…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s