MINISTERSTWO ROLNICTWA

Kiedy w 1971 roku pędziłem po korytarzach Ministerstwa Rolnictwa pchając przed sobą dwukołowy wózek z pocztą  z Kancelarii Głównej do wewnętrznej Agencji Pocztowej, nie przypuszczałem, że tak sobie ten czas zapamiętam. Wózek piszczał na zakrętach, bo miał gumowe koła rowerowe, a korytarz wyłożony był linoleum. Z powodu mody ganiałem w trampkach. Przyspieszenia miałem imponujące i aż dziwne, że nikogo nie rozjechałem. Moje solowe biegi po klatce schodowej tej instytucji to był jeden wielki żywioł. W górę po pięć stopni, a w dół albo po poręczy, albo ślizgiem narciarskim z błyskawicznym nawrotem. Odpoczywałem dopiero w gabinecie ministra kiedy wsadziwszy głowę za drzwi sekretariatu poufnie pytałem młodziutkiej sekretarki:

– Szef jest?

Jeśli się okazywało, że go nie ma, wchodziłem dostojnie, siadałem w klubowym fotelu zarzucając zawadiacko nogi na stolik:

– A kawkę można prosić?

Pracowałem w kancelarii jako goniec. Cztery panie i ja jeden. Rozpieszczały mnie maksymalnie, ale i ja starałem się im na swój sposób nieba uchylać.

Do moich obowiązków należało zaklejanie dziennej poczty. Było tego ponad 1000 listów, które układałem precyzyjnie serią (50szt.) na blacie biurka, smarowałem umoczonym w kleju  szerokim pędzlem i jednym wprawnym ruchem zamykałem wszystkie koperty na zasadzie domina.

Któregoś razu, po powrocie z miasta, gdzie inny goniec namówił mnie na Żywca w bufecie Ministerstwa Górnictwa, w przypływie młodzieńczej fantazji zakleiłem 1000 niebieskich kopert językiem… To był oczywiście zakład, który wygrałem, ale suszy mnie po dziś dzień.

Jeden z takich biegów z pocztą zawiódł mnie na 22 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Wjechałem windą, ale z powrotem postanowiłem zbiec schodami. Kiedy już wyszedłem przed Pałac to świat mi się wydał dziwnie płaski, a nogi takie jakby z waty…

W kancelarii nauczyłem się pakować paczki wartościowe. Teraz już tak się nie pakuje, a wtedy trzeba było paczkę bardzo ścisło owinąć papierem pakowym i owiązać sznurkiem, tworząc rodzaj siatki, której każde skrzyżowanie musiało być supełkiem. Koniec i początek sznurka musiał się ze sobą zejść, by je wspólnie przymocować do paczki lakową pieczęcią. Sznurek pod ciężarem przesyłki nie mógł od niej odstawać więcej niż na 1,5 cm. Ta szkoła pakowania przydała mi się później, kiedy już ze swojej pracowni wysyłałem ceramikę w świat.

Każdego dnia wszyscy gońcy ministerialni spotykali się w jednym miejscu na tzw. wymianie poczty. W suterenie budynku za Grand Hotelem stały wielkie stoły gdzie każde miejsce było przypisane innej instytucji, ale nie było opisane. Wśród gońców była modelka Szancera, ubek, powstaniec warszawski, dwie prostytutki, sutener, paser, rolnik, etatowy kierowca ambasady, obywatelka z PSL, towarzyszka z Komitetu Centralnego PZPR …

Z początku, kiedy nie znałem wszystkich, było mi bardzo ciężko trafić z listem we właściwe miejsce. Siedzący naprzeciwko powstaniec wziął mnie pod swoją kuratelę i podpowiadał gdzie co kłaść. Kiedy się pomyliłem i dwie prostytutki narobiły hałasu ryknął:

– Spokój! Ten młodzieniec jest ze mną.

Nastała cisza i nigdy więcej nikt takich nerwowych uwag już nie robił.

Po czterdziestu sześciu latach okazało się, że do wniosku o emeryturę potrzebne jest zaświadczenie z mojej pierwszej pracy. Podjechałem pod ministerstwo pamiętając dokładnie jego struktury z przed lat. Już na ul. Żurawiej okazało się, że dawne wejścia główne i boczne są niedostępne. Obszedłem budynek do ul. Wspólnej. Przeszedłem pod oknami, które dawniej należały do naczelnika wydziału, dyrektora departamentu, koleżanki z działu, którego nazwy nie pamiętam i mojej kancelarii. Wejście od Wspólnej, zarezerwowane kiedyś dla ministra,  było teraz jeszcze bardziej okratowane. Do gmachu wchodzi się wejściem bocznym. Ja mogłem wejść jedynie do recepcji, gdzie zostawiłem swoje podanie, a przez bramkę, z podejrzliwie spoglądającymi ochroniarzami, rzuciłem okiem na dziedziniec, po którym kiedyś biegałem prawie rok…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s