COŚ O TAŃCU, ALE NIEKONIECZNIE…

Zbliża się Sylwester…

Czy ktoś potrafi temu zaprzeczyć?

Osobiście taneczny nie jestem, raczej około taneczny. Już w przedszkolu wolałem zabezpieczać ścianę i ewentualnie podstawiać nogę sunącym w kółeczku…

Kiedy w podstawówce zapanował pocztówkowy twist, wolałem  obsługiwać adapter Bambino niż improwizować przeróżne wygibasy. Zresztą nie byłem w stanie rywalizować z Bogdanem, który przynosił stosy dźwiękowych pocztówek i nie dość, że wybitnie przeginał się w ich rytmie, to jeszcze zdzierał gardło zadziwiając klasowe białogłowy. Co śpiewał nie mam pojęcia. Złośliwi twierdzili, że wyrażał się w jakimś mało znanym dialekcie.

Kiedy przyszedł czas na włóczęgi po Warszawie często bywaliśmy z przyjaciółmi „na kręgu” w jednym z parków Powiśla. Była to duża atrakcja. Scenę usytuowano na tym samym poziomie co taneczny krąg i o muzyków można było się dosłownie ocierać, a grały tam takie sławy jak Grupa Nebeskiego czy Breakout.

Na przełomie lad 70-tych i 80-tych bywałem w muzycznym cyrku gdzieś w okolicach Dworca Głównego. Pracowałem przy sprzedaży plakatów i miałem przyjemność siedzieć obok Czesława Niemena w trakcie gdy udzielał długiego wywiadu, a jego młody  pracownik uprowadził mu białego mustanga i szalał po stolicy.

W zespole Niemena grał Józef Skrzek. Z nim też sobie pogadałem, a nawet dał mi zagrać na harmonijce ustnej Hohnera, która dla mnie była w owym czasie czymś nadprzyrodzonym.

Wśród kolegów był Kanadyjczyk. Bogata siostra ufundowała mu wycieczkę dookoła świata. On, zachodni hipis, skakał na bosaka w rytm polskiego rockendrolla, twierdząc, że tylko tak czuje właściwie muzykę, a ja zastanawiałem się czy sobie mózgu nie odbije.

Zaczęły się wędrówki po klubach studenckich.

Medyk należał do Akademii Medycznej i w związku z tym towarzystwo było tam specyficzne. Któregoś razu młody student częstował wszystkich ochoczo paczką dewizowych Marlboro, w której ukrył palec wskazujący zdobyty na swojej pierwszej sekcji zwłok. Doszło do kilku omdleń.

Remont był chyba najbardziej obleganym klubem. Akurat wróciłem z wakacji od ciotki ze Szwecji, gdzie moje kuzyneczki zrobiły mi trwałą ala Hendrix  i przebrały w najmodniejsze ciuchy. Wtedy posłużyłem za wejściówkę do klubu. Koledzy pokazując na mnie powiedzieli bramkarzom, że chcieli Szwedowi pokazać jak się nasi bawią i udało się. Gorzej było w środku. Rozeszła się fama o Szwedzie. Co chwila ktoś usiłował sprawdzić moją angielszczyznę. Wtedy po raz pierwszy wybrałem taniec, bo jedynie on zapewniał, że nie zostanę zdemaskowany.

Dyskoteka w Bristolu była chyba najbardziej nadęta. Tam wpuszczali facetów w krawacie i marynarce. Było nas trzech. Wspólnie udało nam się ubrać i oddelegować jednego na potańcówkę, ale po dwugodzinnym bezowocnym oczekiwaniu na umówione wpuszczenie przez okno, musieliśmy zrezygnować. Z wysłannikiem rozliczyliśmy się dopiero następnego dnia.

Dyskotekę w restauracji Stolica pamiętam z takiego przypadku, kiedy na parkiecie znalazła się liczna wycieczka Bułgarów z mocno procentowym napojem narodowym i więcej nie pamiętam…

W Stodole bywaliśmy często, ale zapamiętałem moment, kiedy tuż przed wejściem do klubu kolega Węgier zapragnął kupić gumę do żucia. Jako, że gościł w Polsce już jakiś czas to zakup postanowił przeprowadzić osobiście. Wrócił mocno gimnastykując się z tym co wrzucił między szczęki. W jego ręku zobaczyłem sreberko…

Szybko okazało się, że kładąc złoty pięćdziesiąt powiedział czystą polszczyzną:

– Guma!

I dostał gumę, ale dla dwojga, bo pech chciał, że w tej samej cenie były wtedy prezerwatywy.

O dalszych przygodach tanecznych i nie tylko może już nie będę pisał, poczekam do Sylwestra.

Takie mam wrażenie, że te podstawianie nogi kręcącym się w kółku przedszkolakom rzuciło cień na całą moją karierę taneczną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s