U FRYZJERA

– O, ten co wyszedł zostawił kurtkę!

– Nie, nie, to nie on, to jakiś klient, ale pół roku temu. Muszę ją schować, bo cały czas mam z nią problemy. Jak strzyżemy?

Po pierwszych wskazówkach zobaczyłem błysk uznania w oczach fryzjera i szybko dodałem:

– Ale tak bardziej zachowawczo, nie po piłkarsku!

– Wie pan, boję się latać i do Anglii pojechałem autobusem. Na promie też miałem problem, bo mam uszkodzony błędnik… Niby boję się latać, ale skoczyłem ze spadochronu. Wszystko było ok kiedy leciałem jak kamień, ale kiedy czasza się otworzyła i zaczęło bujać to myślałem że zejdę… Wie pan, mam uszkodzony błędnik…

Pierwszy raz do fryzjera, nie licząc domowych egzekucji, poszedłem z dziadkiem. Lokal mieścił się przy poczcie koło stacji Kolei Nadwiślanej w Wawrze. To było prawdziwe święto. Czułem się jak dorosły, choć siedziałem na drewnianym stołku, który bez trudu mieścił się na właściwym fotelu.

– To jak mam ostrzyć?

Zanim cokolwiek powiedziałem już wszystko było ustalone z dziadkiem i wyszedłem łysy z grzywką w kształcie półksiężyca. To miała być uniwersalna fryzura na lato. Teraz wiem, że niepotrzebnie się stresowałem.  Moją fryzurą wyprzedziłem epokę o dobre sześćdziesiąt lat…

W późniejszym czasie chodziłem do fryzjera przy rondzie Wiatraczna, gdzie pan Lubieniecki strzygł, a pani Lubieniecka inkasowała, siedząc połową ciała w męskiej części a połową w damskiej. To dalej był czas taboretu ale i jego wreszcie pożegnania. Zapamiętałem cenę usługi, czyli aluminiowego piątaka z rybakiem na awersie. Rozmowy były raczej grzecznościowe więc systematycznie przysypiałem a fryzjer z nieukrywaną satysfakcją budził mnie raptownym użyciem zraszacza do włosów z gumową gruszką.

Idąc do wojska ściąłem włosy w asyście kolegów. Miałem szczęście, że tak zrobiłem, bo wojskowy fryzjer nad „klientami” pastwił się okrutnie:

– To co, życzymy sobie trwałą na wałkach, czy tak jak wszyscy, na łyso?

Nawet moje prywatne podstrzyżenie okazało się zbyt wybujałe i również stało się powodem drwin.

– Z tyłu jaskółka, po bokach fale, na górze wcale? Marynarzu! Zostawcie miotłę! Chcieliście się nauczyć strzyc. Proszę, to wasz pierwszy klient.

Już po wojsku bywało, że czasami zamawiałem golenie. Za każdym razem fryzjer podsumowywał lekkie krwawienia:

– Ma pan niebywale twardy zarost.

Powinienem odpowiedzieć, że on za to bardzo miękkie umiejętności, ale on miał brzytwę, czyli rację.

Ta krwawa passa miała jeden wyjątek a było to w Kartuzach. Na wizytę w salonie namówili mnie koledzy:

– Tylko koniecznie z goleniem. Nie zapomnij.

Sugestię zrozumiałem już wkrótce. Przywitała mnie młoda, ładna kobieta, szczególnie pięknie zbudowana w górnej części torsu. Rozmawialiśmy o tym i owym, ale kiedy stojąc za mną, podgalała mnie pod brodą, to tą szczególnie piękna częścią ciała zatykała mi uszy tak, że traciłem słyszalność. Ona okazała się pierwszym prawdziwym golibrodą, który nie uronił ani jednej kropli mojej krwi.

W latach siedemdziesiątych byłem z kolegą na degustacji piwa w warszawskim Domu Chłopa. Nie pamiętam dlaczego zdecydował się on na podstrzyżyny w pobliskim zakładzie. Fryzurę miał bujną i oczywiście z zarostem. Usiadł w fotelu i zasnął. Fryzjer, delikatny człowiek, postanowił nie budzić klienta. Z każdą wątpliwością zwracał się do mnie. Można powiedzieć, że poszliśmy po bandzie, bo kolega po przebudzeniu nie mógł się rozpoznać.

W Międzylesiu lubiłem zaglądać do Pana Stefana, u którego bywali tacy aktorzy jak Dymsza, Fijewski, Jasiukiewicz czy Karewicz…

– Czy można prosić z myciem?

– Ależ oczywiście.

Mistrz zniknął za kotarą i dało się słyszeć odgłosy solidnego stukania metalu o metal. Po chwili uchyliła się kotara i w moją stronę jął jechać srebrny wóz ze srebrną misą i srebrnymi dzbanami… Cóż tradycja salonu sięgała lat dwudziestych dwudziestego wieku.

Fryzjer zakończył strzyżenie. Zdjął ze mnie pelerynką, strząsnął, przyjął zapłatę, uścisnęliśmy sobie ręce i wyszedłem. Parę kroków dalej zorientowałem się, że nie zabrałem swojej kurtki. Wróciłem mówiąc:

– Coś tu musi być, że tak klienci zostawiają u pana kurtki…

– Pewnie chcą tu jeszcze wrócić.

2 myśli w temacie “U FRYZJERA

  1. Anonim 26 sierpnia 2017 / 20:58

    Pamiętam moje mało wyrafinowane fryzury autorstwa dziadka Edzia – na giermka. W klasie maturalnej – trwała. Dziewczyny z klasy do dziś wspominają to afro 🙂

    Polubienie

  2. ~Darek 31 sierpnia 2017 / 19:54

    Włosy to ważna rzecz nawet kiedy już ich prawie nie ma 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s