DELFT kwiecień 2017

W piwnicy domu rodzinnego, którego już dawno nie ma, znalazłem dzbanek…

Kończyłem wtedy podstawówkę. Dzbanek był w kolorze ziemi. Kiedy zacząłem go przecierać,

na światło dzienne zaczęły wychodzić biało-niebieskie ornamenty…  Pobiegłem do kuchni.

Woda zmieniła szarobury kształt w przepiękny biało-niebieski dzbanek!

Spojrzałem na dno… Zamigotała sygnaturka. Przetarłem mocniej… Jest! CHINA!!!

Znalazłem  chińską ceramikę! To prawdziwy skarb!

Dzbanek zajął honorowe miejsce w moich skromnych wtedy zbiorach. W ogólniaku poznałem kolegę, który tak jak ja zbierał starocie, z tą różnicą, że jego mama była historyczką i wszelkie jego znaleziska zyskiwały fachową dokumentację.

– Zobaczymy pod słońce czy prześwituje… Jest! To porcelana…

Byłem zachwycony jego werdyktem, by za moment przyjąć zimny prysznic.

– Ale, to jedynie holenderska podróbka. Holendrzy w czasach wielkiej popularności chińskiej porcelany uruchomili najpierw produkcję fajansu, a z czasem udało im się skopiować również porcelanę. Diagnoza nie zmieniła mojego przywiązania do skarbu. Stary dzbanek, porcelana, zdobienia kobaltowe, sygnatura, czyli komplet.

Od tamtej pory stałem się fachowcem, który już wiedział co to jest porcelana z Delft. Zdarzało się nawet, że z pełną świadomością popijałem sobie herbatę z naprawdę szlachetnych egzemplarzy u starszych kolegów kolekcjonerów.

Piętnaście lat temu otrzymałem od córki w prezencie gruby album Manufaktury Królewskiej w Delft. Córka była w Amsterdamie na stypendium. Niestety pożyczyłem nieopacznie tę piękną książkę z równie piękną dedykacją znajomemu ceramikowi i ta przepadła…

W kwietniu 2017 r. dotarłem wreszcie do jedynej już fabryki porcelany w dawnym holenderskim zagłębiu.

Tuż przed wejściem ozdobna ceramiczna latarnia i samochód osobowy wymalowany w biało-niebieskie wzory.

Z recepcji można było wejść do kawiarni, by napić się kawy w filiżankach z najnowszym dizajnem i ruszyć, obok kobiety-manekina ubranej w ceramiczną kreację, na przygodę z historią…

W pierwszej sali z wielką precyzją odtworzono dawną pracownię. W oknach, w tle, przewijała się  fotograficzna  opowieści  sprzed lat, a przedmioty stojące wcześniej nagle ożywały: gipsowa forma otwierała się ukazując  właśnie odlany wazon, piec uchylał wrota z przedmiotami po pierwszym wypale, by za chwilę zrobić to samo z przedmiotami już gotowymi, pięknie przyozdobionymi charakterystyczną dekoracją.

W kolejnej sali malarka malowała nie tylko na biskwitach, ale również, realizując specjalne zamówienie, na policzkach zauroczonych turystów.

Kolejne sale to rodzaj muzeum z bogatymi zbiorami ceramiki Delft. Przez okno widać było atrium, centralnie umieszczony ogród z ceramicznymi krużgankami o przeróżnych odcieniach.

Na koniec postawiono zwiedzającym  wędrówkę przez halę manufaktury, która, ku mojemu zdziwieniu, nie należała do najobszerniejszych.

To była sobota. Przy jednym stanowisku siedziała pani  zajmująca się kosmetyką właśnie wyjętych z form przedmiotów. Czule pieściła gąbką każdy element jeszcze niewypalonego kuferka. W hali unosił się charakterystyczny zapach działającego zakładu, który sprawiał wrażenie jakby pracownicy właśnie wyszli na przerwę.  Gipsowe formy dopiero co zalane, wylane i otwarte. Przedmioty suszące się na suszarniach. Komory natryskowe i dochodzące piece…

Ostatnim punktem programu była wizyta w sklepie, a tam różności w odcieniach kobaltu i to nie tylko ceramiczne.

Delft jest  również pięknym miasteczkiem zdobnym w kanały i stare kamieniczki. W soboty pojawiają się olbrzymie ilości straganów z waflami, serami, przekąskami, z  niesamowitą ilością belek materiałów, z katarynką wielkości kredensu, a przede wszystkim z dużą  ilością ciepłej atmosfery tworzonej przez turystów.

Po pięćdziesięciu latach miałem przyjemność zwiedzić miasto, z którego pochodził mój ceramiczny skarb.

Pełniejsza fotorelacja znajduje się pod adresem: proceramika.blogspot.pl

___________________

NIEDALEKO AMSTERDAMU

Świat kobaltem malowany,

nicowany

muśnięciem Vermeera

aż do teraz…

Taki ponadczasowy elf

z Delft.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s