MOJE AUTA

Moje auta

Mój pierwszy samochód był z wiślanego piasku i cegieł. Zniszczono go by wymurować  kawałek ściany ostatniego pokoju w rodzinnym domu. Wszystkie następne auta były mniej stacjonarne. Tym pierwszym dopuszczonym do ruchu stał się szesnastoletni volkswagen przyprowadzony przez szwagra ze Szwecji. Własnoręcznie uszyłem w nim całą tapicerkę.

VW wariant (combi) z silnikiem bokserem, jedynym silnikiem samochodowym wykorzystywanym do konstrukcji latających. Ten silnik był ukryty pod podłogą tylnego bagażnika. Cały czas mam w oczach miny milicjantów, którzy nakazali mi otworzyć maskę a tam pusto, bo to był obszerny przedni bagażnik.  Mundurowi zniesmaczeni zasalutowali i zakończyli lustrację. Z wariantem rozstaliśmy się przez wypadek, który wydarzył się  w drodze do kwiaciarni, dokąd wraz z panem młodym jechaliśmy po wiązankę dla jego oblubienicy.

Drugim moim samochodem był fiat 125p w kolorze, jak to romantycznie określiła wspomniana oblubienica, koniaku. Miałem mniej estetyczne skojarzenia… Polskie radio Safari montowałem w polskim aucie trzy dni, polskie radio w VW montowałem wcześniej 15 minut. Fiata dojeżdżałem po ojcu, a sprzedałem go majstrowi budowlanemu, któremu zawdzięczam codzienne picie kawy.

– Pan zaparzy dwie kawy.

– Ale ja nie piję kawy.

– Ja też. Będziemy sobie ją popijać każdego dnia o 11.00 i ustalać  harmonogram prac na najbliższe dni.

Następnym samochodem był również fiat 125p. Ten sam rocznik, ale w takim stanie, że grzech było nie kupić. Właściciel, oficer WP, jeździł samochodem służbowym, a tego trzymał w garażu na kobyłkach i pod plandeką. Nadzorował osobiście składanie samochodu w FSO na  Żeraniu i dobierał najlepsze części. Jedyny mankament, zmatowiony  przez plandekę lakier. To tym samochodem doznałem ciekawego przeżycia w trakcie rutynowej kontroli pojazdu. Milicjant, który brawurowo zatrzymał mnie na drodze już z odrobinę mniejszą pewnością siebie, a nawet lekko się zataczając, dotarł do mnie  zadając podchwytliwe pytanie:

– Co, pite było?

Kolor ceglany w 90 roku zamieniłem na wiśniowy nowiutkiej łady samary odbieranej w Lublinie. To był mój ostatni samochód,  który można było reperować samemu. Zimowa podróż do Zakopanego, kłęby czarnego dymu przy dodawaniu gazu, diagnoza w częstochowskim serwisie ze wskazaniem na pęknięte pierścienie i jazda z determinacją do urlopowego celu, by dzieci mogły sobie pozjeżdżać na dupniakach (rodzaj plastikowej łopaty). Już w domu reperacja, której koszt nie przekroczył… 500 złotych.

Po siedmiu latach szczęśliwej współpracy zamieniłem samarę na hondę civic. Przy odbiorze zapytałem dealera o dziwnie niskie tony przy dodawaniu gazu…

– To jest honda proszę Pana.

Dotarliśmy się szczęśliwie  w długiej trasie na południe Francji. Przystałem na jej ksywkę kosiarka i przez 18 lat nie wiedziałem co to dolewanie oleju czy jakakolwiek reperacja. Chociaż dwa lata temu popsuł się zamek centralny. Każdy elektryk na początek życzył sobie 200,- i pozostawienie samochodu na cały dzień. Z powodu wielkiego przywiązania nie potrafiłem pozwolić sobie na tak długą rozłąkę. W internecie wyśledziłem zasady działania zamku, rozebrałem lewe drzwi wg. instrukcji i dopatrzyłem się pękniętej metalowej dźwigni. Reperacja trwała jakieś 30 minut. Z hartowanego drutu odtworzyłem uszkodzony element i zamek wrócił do fabrycznej kondycji.

Po uzyskaniu przez kosiarkę pełnoletniości  zdecydowałem się na rozłąkę. Szczęśliwym nabywcą stała się studentka, która z matczyną czułością obiecała dbać o biedulkę aż do końca.

Wydawało mi się, że rozłąka nie zrobi na mnie wielkiego wrażenia, ale osiemnaście lat to spory kawałek historii… Z łezką w oku podziwiałem ujarzmianie civica przez jej nową właścicielkę. Następnego dnia obudziłem się powtarzając jak mantrę jakiś kod…

To był numer rejestracyjny samochodu mego życia.

2 myśli w temacie “MOJE AUTA

 1. ~Basia 4 Maj 2015 / 08:24

  po raz kolejny potwierdzasz swoje wszechstronne zdolności. Nie ma chyba fachu, w którym byś sobie nie poradził.
  A numer rejestracyjny samochodu życia – zamień litery na cyfry (zgodnie z zasadami numerologii) i zagraj w lotto. A nuż odpłaci Ci się wierny wehikuł za tyle lat przyjaźni 🙂

  Polubienie

  • ~Darek 4 Maj 2015 / 08:31

   Dziękuję, nie wpadłem na pomysł zagrania samochodem 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s