ŚWIATŁO

Swiatlo

Kiedy siadamy w zaczarowanym kręgu ogniska, a płomienie odbijają się w naszych oczach, łatwo ulec zadumie…Trudniej jest sformułować istotę zadumy. Wydaje mi się, że następuje wtedy w nas chwilowe zawieszenie, takie sekundowe odcięcie się od realnego świata.

W moim rodzinnym domu zawsze była elektryczność, ale z powodu częstych wyłączeń długo jeszcze mieliśmy w rezerwie lampy naftowe. Świeczki  właściwie nigdy nie zniknęły z wyposażenia.

W podsiedleckiej wsi, gdzie bywałem w czasie letnich i zimowych przerw szkolnych, prąd pojawił się dość późno, dzięki temu pamiętam wieczorne przesiadywanie wokół lamp naftowych, fascynujące opowieści, a na ścianach swoisty teatr cieni.

Taka sceneria sprzyjała duchom. Rówieśnicy podkręcali atmosferę niespodziewanym stukaniem czy drapaniem w stół. Jedna z opowieści głosiła, że antenaci nawiedzają nas, ukazując się w lustrach o północy… Ciemność i lustro to był prawdziwy dreszczowiec. Ktoś kiedyś podrzucił nam recepturę na wywoływanie przodków. Trzeba było jedynie w pudełko po paście do butów nasypać  soli, zalać denaturatem i podpalić, a zjawy błyskawicznie pojawiały się na twarzach spirytystów. Żeby temu wszystkiemu dobrze się przyjrzeć potrzebne było jeszcze lustro. Nie wiem, czy to sprawa zwierciadła, zielonkawego światła, oczekiwań, czy wszystkiego razem, ale efekt potrafił być piorunujący…

Zająca na drodze paraliżuje światło reflektorów. Mnie, w czasie bezgwiezdnego powrotu znad morza, w światłach samochodu pojawił się sparaliżowany przerażeniem łeb konia… Jakim cudem go nie trafiłem, nie wiem, ale jego obraz zapamiętałem na całe życie. Po tym objawieniu dochodziłem do siebie dobre pół godziny, a woźnica w tym czasie czmychnął w krzaki wraz ze swoim nieoświetlonym pojazdem.

Bywa jednak, że brak światła pomaga. Wujcio wieczorny obchód gospodarstwa robił po ciemku. Logikę takiego zachowania zrozumiałem dopiero na harcerskich podchodach, kiedy skradanie się do obozu przeciwników wymagało całkowitej niewidoczności. Może ten nocny woźnica też się do kogoś skradał…

– Zapalona zapałka, fascynacja światłem, nieuwaga i raptowne machnięcie ręką! Zapałka trafia w mocno wysuszone środowisko. I co!? I pożar!

W ten właśnie sposób instruktor bhp tłumaczył kursantom wysokie ryzyko związane z niefrasobliwym obchodzeniem się z ogniem. Czy to z rutyny czy z braku wyobraźni ogień błyskawicznie wydostał mu się spod kontroli. Chciał go ugasić napojem z termosu, ale tylko zwiększył płomienie. Gdyby nie nic niewiedzący słuchacze, pożar opanowałby z pewnością cały budynek, wzbogacając rubrykę wypadków Ekspresu Wieczornego. W każdym razie uzyskane światło było smrodliwe, ale bardzo widowiskowe, a akcja gaśnicza wręcz imponująca.

W czasie przesilenia letniego Finowie przesyłają sobie światło, rozpalając olbrzymie ogniska na brzegach zatok bałtyckich. Całonocny obrządek wymaga nie tylko ciągłego biesiadowania, ale też opału. Przy śpiewie i tańcach znikają w płomieniach uzbierane pnie, gałęzie a nawet wysłużone meble. Ognisko musi być duże, by światło docierało jak najdalej. Jest to swoisty wyścig z  biesiadnikami z odległych brzegów.

– Tu masz suwaki w czterech kolorach. Przesuń pierwszy…

Przesunąłem czerwony suwak na ekranie iphona, a żarówka pod sufitem pokoju w Seattle zmieniła kolor z białego na czerwony i w miarę przesuwania świeciła intensywniej.

– Taka zabawka. W żarówkach ledowych są chipy. Jakiś Europejczyk napisał aplikację sterującą światłem. Można sobie zmieniać kolory i intensywność.

W Augustowie w latach osiemdziesiątych leżeliśmy na kocach pod pięknie rozświetlonym niebem. Kuzyn miał małą lunetę, dzięki której mogliśmy przybliżać sobie światło gwiazd. Mały problem polegał na tym, że widok optyczny nie zgadzał się z tym rzeczywistym, był jakby lustrzanym jego odbiciem. Powodowało to wiele śmiesznych nieporozumień, ale ogólny czar był podobny do tego, jaki panuje w planetarium Centrum Nauki Kopernik. W Augustowie smagał nas cieplutki wietrzyk, w planetarium delikatnie grana muzyka na żywo. W obu przypadkach wpatrzeni w światła gwiazd wędrowaliśmy w nieznane, gdzieś hen daleko, gdzie pewnie nasi przodkowie pilnują ognisk, by ich światło cały czas  docierało do Ziemi.

Może już rodzi się aplikacja, dzięki której będziemy mogli podróżować pomiędzy światłami, zmieniając ich blask, a czasami nawet je gasząc, by popatrzeć  przez lustro w daleki, realny, świat…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s